.
   
neděle 19. května
svátek slaví Ivo, Celestýn , zítra Zbyšek, Zbyška
 
autor Lastura.cz

Výroba orgonitu

02.03.2010

Budeme potřebovat

  • Polyesterovou pryskyřici: pokud chcete vyzkoušet menší množství, kupte si v drogerii Lamit i s tužidlem. Pro větší výrobu objednejte z webu Havel Composites, stačí základní Havelpol1, kg asi za 50 Kč, k tomu tužidlo peroxid K1. Zasílají na dobírku jakékoli množství, i malé. Další možností je průhledná pryskyřice CHS EPOXY 474, prodává se v 10 kilovém balení a stojí včetně druhé složky (Telalit 0492) 2.000,- Kč. V Praze firma Chemex.
  • Pro zabarvení základní průhledné hmoty lze použít speciální barvy na sklo Vitrail (nebo obdobné, ale pozor ne všechny barvy na sklo lze použít na barvení pryskyřice), které se dostanou v obchodech s výtvarnými potřebami, ale ne v každém. Výrobce barev firma Pebeo, prodejny na shops.
  • Drobné kovové piliny (špony), nejlépe hliníkové, čím menší tím lepší, ale ne prach. Seženete je tak, že obejdete pár sběren či řemeslnických dílen, a určitě někde budou ochotni je prodat, či dokonce dát (železných se rádi zbavujou), hliníkové seženete za 20 - 40 Kč kilo.
  • Úlomky křišťálu: objednejte na webu od minasgerais nebo lubosblaha, asi 100Kč za kg. (Úlomky pak ještě rozbijete na maličké kousky, takže to vystačí na dlouho.)
  • Nádobí a formy na výrobu:
    – Na hezčí kousky pro domácnost jsou vhodné třeba malé skleničky nebo mističky, formičky dle fantazie (vystříkat předem silikonovým olejem.)
    – Pro „polní“ použití: nejlépe kovový tác na muffiny, na 12 ks, každý o objemu asi 90 - 100 ml. (Měkký silikonový se za párkrát propálí.) Je možno použít papírové kelímky či jiné papírové formičky, i vlastnoručně vyrobené kornoutky - minikužely apod. Tenké umělohmotné ne, protože pryskyřice při tvrdnutí 'vře', takže by se asi roztekly. Česká verze forem na muffiny: kupte si paštiky v aluminiových obalech, obsah zkonzumujte, do obalů můžete odlévat.
  • Něco na vymazávání forem: nepodceňovat, jinak vaše práce přijde nazmar, mufiny nemusíte pak dostat z formy ani kladivem! Nespoléhat na „nepřilnavé“ povrchy, pryskyřice je brzy rozruší a stanou se super přilnavými. Nejlépe se zatím osvědčuje mazání čajovou svíčkou za tepla (nechat jí kousek rozpustit třeba na vařiči v každém mufinu, rozmazat). Jedlý olej funguje dobře, ale vytváří přípečky, které dělají nerovný povrch a špatně se odstraňují. Silikonový olej ve spreji je výborný na skleněné formy, zejména na ozdobné kousky, které mají být úplně hladké; na kovové formy se nehodí, může se to připéct.
  • Nádobu na míchání pryskyřice s tužidlem. Třeba umělohmotný džbán s hubičkou, nejméně litrový, radši větší. Možno použít tetrapakový obal od džusu nahoře uříznutý, nebo umělohmotnou láhev uříznutou. Dřívko na míchání.
  • Něco na odměření či zvážení množství pryskyřice a tužidla. Pryskyřice a tužidlo se míchají v poměru 0,8 – 2 %; čím je tepleji, tím méně tužidla je třeba. Čím ho dáte více, tím rychlejší je tuhnutí, ale vyrobky mohou být popraskané. (To nevadí jejich funkčnosti.) K přesnému odvážení pryskyřice a tužidla lze použít kuchyňskou digitální váhu, někdo odměřuje injekční stříkačkou. Míchat to od oka se nedoporučuje, pak buď vůbec nic neodlejete, protože směs začne velmi rychle tuhnout, nebo tuhne strašně dlouho.
  • Hadr, když něco ukápne.
  • Výpary pryskyřice jsou zdraví škodlivé. Pracujte v dobře větraných prostorách, a ještě lépe, pořiďte si polomasku s filtry proti organickým výparům.

Postup výroby.

  • Vymažeme formičky.
  • Nasypeme do nich asi do 1/3 kovové piliny.
  • Přidáme do každé kousíček křišťálu. Stačí malý úlomek jako nehet malíčku. (Křišťál v orgonitu není nezbytný, ale zlepšuje vlastnosti).
  • Dosypeme piliny pod okraj formiček.
  • Odvážíme do džbánu pryskyřici. Záleží na velikosti formiček. Na 12 ks je asi tak od 800 do 1000g pryskyřice. Vypočítáme a přidáme tužidlo, velmi dobře promícháme.
  • Naléváme do formiček postupně: např. do poloviny, pak špejlí opatrně promícháme směs, aby pryskyřice pronikla všude, a pak dolejeme a ještě promícháme, aby vyšly bubliny vzduchu.
  • Pro případ, že by nám zbyla pryskyřice, máme po ruce navíc nasypanou formičku. Pokud je málo, nevadí, nedolitý orgonit dolijeme při příštím lití.
  • Nevadí, když špony trošku vyčuhují.
  • Po půl hodině až hodině začnou mufiny silně hřát a ztuhnou (v chladnu to trvá déle.)
  • Vyklopíte a máte upečeno, můžete rozdávat!

Orgonity jsou univerzálně použitelné. Začněte tím, že si obložíte svůj dům či byt, zvenku aspoň jeden na každý roh, uvnitř do každé místnosti, nebo i do každého rohu. Každý elekrický přístroj v domácnosti (počítač, televizor, mikrovlnka) by měl dostat jeden. Obdarujte zahradu. Venku je nejlépe mělce je zahrabat, třeba pod strom , který pak působí jako generátor orgonu. Pokud máte v blízkosti nějaké „mobilní vysílače“, dejte jim aspoň jeden. Čím blíž zahrabáno, tím líp, pokud ale nemůžete do blízkosti, nevadí, orgonit si na sebe stáhne zhoubnou energii až na vzdálenost třeba 2 km. Vysokou účinnost mají ve vodě, v potoku, řece. Můžete postupovat na své pracoviště, školu, kam chodí vaše děti, atd. Pokládejte diskrétně, když vás nikdo nevidí, třeba za tmy. Nedávejte tam, kde se dá čekat, že někdo váš orgonit odstraní (děti apod.)


(Článek převzat z http://orgo-net.blogspot.com)


Podrobný návod na výrobu pyramid najdete zde.


Výroba formy pro orgonit

  • Odlitek a forma je taková, jaký je model. Model jsem proto dělal z vhodného papíru. Použil jsem karton určený jako desky pro hřebenovou vazbu. Je to v podstatě něco jako kladívková kreslicí čtvrtka, ale jedna strana je opatřená „lakovaným povrchem“ je hladké asi jako fotopapír. Po nakreslení, vystřižení a slepení pyramidy je třeba papír separovat aby se Lukopren nepřilepil. Zcela na to postačí obyčejné mýdlo. To se štětečkem rozetře do husté pěny a pěna se rovnoměrně nanese na povrch modelu. U papíru musí být mýdlo co nejméně mokré, aby se papír nedeformoval. Pokud se pěna rozetře nedostatečně, budou na formě i odlitku znát šmouhy po tazích štětce.
  • Na rovnou podložku jsem umístil pap.pyramidu a udělal ohrátku z dětské modelíny (cca 1-2 cm vysokou).
  • Pak je třeba v několika vrstvách (3-4) vždy, když uš nestéká nalít a napatlat na povrch lukopren. Jak lukopren stéká, udělá v modelínové ohrádce silnější obrubu a formu v tom místě zpevní.
  • Lukoprénová forma se potom zapatlá sádrouvým krunýřem. Sádra poskytne slabé lukoprénové formě oporu aby se nedeformovala, resp. aby se deformace minimalizovaly.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz