.
   
neděle 24. září
svátek slaví Jaromír, Jaromíra , zítra Zlata, Zlatoslava
 
autor Lastura.cz

Feng Shui

04.04.2011

Doslovný překlad slovního spojení Feng Shui znamená „Vítr voda“. Jedná se o starověké čínské umění ovládání a následování sil přirozených a sil panujících v přírodě k podpoře vitality a harmonie v našem běžném životě. Symbolicky zde mluvíme o pohybu životní síle „Feng“ a o shromažďování a pohybu síly „Shui“. Feng Shui (původně Kan Yu) je cesta nebe a země, která vychází z jednoty, polarity jin/yang, vztahu pěti nebeských zvířat a cyklu 5-ti elementů. Pojmenování Feng Shui jednak označuje učení, ale také i energetické kvality určitého místa.

Vznik tohoto prastarého učení je datován na období přibližně 4.000 let př.n.l. Naši předkové poznali, a to nezávisle na sobě ve všech částech světa, že život obyvatelstva ovlivňuje okolní krajina a specifické podnební podmínky. Z toho se v jednotlivých koutech zeměkoule vyvinul osobitý stavební styl, neboť lidé chtěli žít v harmonii s přírodou a využívat pro sebe její síly. Proto velmi přísně dbali na správnou orientaci budovy, na polohu vchodu, umístění dveří a oken, promýšleli rovněž uspořádání prostor a správné rozmístění nábytku. Velká pozornost byla věnována zejména poloze ložnice umístění postele, neboť jak zdraví, tak partnerství je nesmírně ovlivňováno místem, kde se spí. Feng Shui je čínská verze vědění a harmonickém bydlení, které v Číně po mnoho generací utvářelo každodenní a rodinný život. Přesto je feng shui aktuální i dnes tak, jak tomu bylo od nepaměti. Také u nás nyní stále více nadšených uživatelů poznává, jak důležité je harmonické prostředí pro zdravý život, pro úspěch a pro šťastné partnerství.

Všechno je energie

Když bytost zemře, nebo předmět zestárne a rozpadne se, jsou stejné atomy použity opět k výstavbě nových věcí. Je to věčný koloběh, v němž se nic neztratí, ani energie se nemůže ztratit, objeví se znovu jako přeměněná, v jiné formě. Je jedno, zda bude našim očím viditelná, či nikoliv, všude existují stejné fenomény. Vše je energie – vše vibruje – vše žije: kus nábytku, zmrzlý led, každá barva, každý kus oblečení, každá složka potravy – vše, co je kolem nás materiálního či nemateriálního, disponuje specifickou vlastní vibrací.

Umění bydlet, umění žít

Podle těchto zásad umění feng shui spočívá v tom co nejlépe využít potenciál okolí. Každé místo má totiž své vyzařování, své vlastnosti, svůj charakter. Proto chceme vytvořit správným uspořádáním vnitřních prostor co nejlepší qi pro obyvatele. Feng shui je umění učinit v pravý okamžik a na správném místě správná opatření.

Feng shui je u nás známo tím, že se optimalizuje dům, byt a zahradu. V Číně se stejně intenzivně používalo také mnoho dalších tradičních disciplín, třeba medicína, speciální pohyby těla nebo duševní cvičení – všechny s cílem vyrobit dostatečné množství prospěšné qi.

Část celostního umění léčit

Feng shui nikdy nebylo čistou naukou o zařízení bytu a designu. Vždy se zasazovalo do širšího kontextu. Tradiční mistři tohoto starodávného učení byli také filozofy, lékaři, museli se vyznat ve všech důležitých životních uměních. Jejich přáním byla vždy harmonická syntéza „vnitřního s vnějším“. O stejné základy jako Feng shui se opírají i tradiční umění staré Číny, jako např. Chi Kung, Tai chi, akupunktura či tradiční čínská medicína. Tyto jednotlivé disciplíny však k sobě neodmyslitelně patří – jako loukotě velkého kola.

Z NAŠÍ NABÍDKY

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2023 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz