.
   
pátek 22. září
svátek slaví Darina, Moris , zítra Berta, Lina
 
autor Lastura.cz

Čakry linie Kundalíni

23.07.2010
popisek

Čakra znamená v sanskrtu disk nebo kolo a označuje jedno ze sedmi základních energetických center našeho těla. Každé z center se váže na jednu z významných žláz s vnitřní sekrecí, které se rozvětvují z páteře a současně se vztahuje na různé úrovně vědomí, na různé archetypy, vývojová stadia života, barvy, zvuky, funkce lidského těla a mnoho jiných.

Jsou různá dělení čaker. Tradičně dle Kundalíni linie jsou rozděleny na sedm základních čaker. Počítají se od první dole po sedmou nahoře.

1. čakra - kořenová
2. čakra - sakrální
3. čakra - pupeční - solar plexus
4. čakra - srdeční
5. čakra - krční
6. čakra - čelní - třetí oko
7. čakra - korunní

Všechny sudé čakry zosobňují „ženské“ vlastnosti jako uvolněnost a otevřenost. Upevňují naše právo cítit, milovat a vidět.

Liché čakry zosobňují „mužské“ vlastnosti: prosadit svou vůli a upevnit právo mít, požadovat, mluvit a vědět.

Každá čakra odpovídá za jiné orgány v lidském těle a za jiné psychické schopnosti. Pokud má dostatek energie, člověk funguje bez problémů. Pokud energie v čakře poklesne, dostaví se problémy a nemoci.

Čakry se spojují se sedmi žlázami s vnitřní sekrecí (viz čakry a žlázy s vnitřní sekrecí) a nacházejí se na našem éterickém těle, tedy na energetické „obálce“ našeho těla. Éterické tělo je jakoby naším dvojníkem. Nemoc se projeví nejprve na něm, než zasáhne samotné tělo. To značí, že nemoc lze odstranit včas z éterického těla.

Energie, která proudí naším tělem, má různá jména. Indové jí říkají kundalíni, Číňané čchi a Japonci ki, ale vždy jde o jednu a tutéž energii. Má svůj centrální kanál, který se také jmenuje různě. Zde použiji název Sušumna. Tento kanál probíhá středem našeho éterického těla shora dolů a naopak. Existují ještě dva další kanály, jeden z nich křižuje Sušumnu a druhý probíhá vedle ní. Jmenují se Ida a Pingala.

Čakry se nacházejí na Sušumně v místech, kde ji křižují Ida a Pingala. Energie se po těchto kanálech pohybuje ve tvaru, který přibližně připomíná tvar lidské genetické spirály.

Obrázek Diane Steinové ukazuje, jak jsou čakry rozmístěny a jak souvisejí s jednotlivými aurickými vrstvami lidského těla.

První tři čakry - kořenová, sakrální a pupeční - se spojují s fyzickým přežitím těla. Další tři - srdeční, krční a čelní - definují vyšší lidské potřeby jako základní spiritualita a intuice. Poslední čakra je čistě spirituální, je sídlem našich mentálních modelů.

Podle některých vyobrazení jsou první a sedmá čakra vlastně vstup a výstup energie z našeho těla. Staří Indové spojovali čakry se spící hadí bohyní Kundalíni. Ta je zkroucena kolem základny první čakry a když se probudí, spirálovitě se zvedá energetickými kanály a prochází každou čakrou a aktivuje postupně vyšší roviny pochopení až po osvícení v poslední čakře.

Čakry se dají energetizovat cvičením (např. Pět Tibeťanů nebo Zham Zhuang).

Z NAŠÍ NABÍDKY

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2023 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz