.
   
pátek 22. září
svátek slaví Darina, Moris , zítra Berta, Lina
 
autor Lastura.cz

LAKSHMI

05.11.2010

लक्ष्मी

lakṣmī

Lakšmí

popisek

Lakšmí nebo Maha (největší) Lakšmí je hinduistická bohyně štěstí, která představuje manželkou či družku boha Višnua a která Višnua doprovází v jeho inkarnacích. Může inkarnovat do lidské podoby podobně jako ostatní bohové. V hinduizmu má princ Ráma družku Sítu, Krišna má za družku Rádhu atd. A i když vzniká dojem, že jde o více bohů, stále jde o jednu a tu samou bytost považovanou hinduizmem za božskou.

Lakšmí má i své chrámy a v některých odnožích višnuizmu plní téměř stejnou úlohu jako Šakti v šivaizme. Lakšmi je jméno stejného charakteru jako Višnu - t. j. označuje se ním božstvo v hinduizmu, ale bez jeho lidského atributu, tedy bez takového, kdy je takový bůh inkarnovaný do lidské formy tak jako Višnu do podoby Ramu nebo Krišnu.

Božská choť Višnua, boha udržovatele. Je bohyně štěstí, bohyně rozmnožení, kteréžto vlastnosti jsou podmínkou zachování. Zobrazuje se v okouzlující kráse stojící na lotosu, ve dvou rukách drží lotosové květy. Pokud je ve společnosti Višnua, má pouze dvě ruce, je-li sama má další dvě s džbánem ambrózie a ovocem Bilva nebo citrónem. Pokud má osm rukou, třímá zbraně a je Mahalakšmí - aspekt Durgy. Ovoce Bilva není chutné ani krásné, ale je velice zdravé. a tak symbolizuje cestu odříkání až ke konečnému vysvobození. Lakšmí je paní štěstí, bohatství světského, ale zároveň i bohatství duchovního, které je v konečném důsledku jediným nepomíjivým ziskem lidského života.

Z NAŠÍ NABÍDKY

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2023 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz