.
   
neděle 14. července
svátek slaví Karolína, Larisa , zítra Jindřich, Egon
 
autor Lastura.cz

Sítá

Sítá je manželka krále Rámy.

popisek

Ráma byl král podle legend fyzicky přítomný na tomto světě, jehož existenci popisuje jeden z nejstarších indických eposů. Ráma je jednou z nejpopulárnějších osob višnuizmu a podle tradice je sedmým vtělením (z deseti nejznámějších) boha Višnua.

Příběh Rámy a Síty

Ráma je zobrazován jako ideální muž a dokonalý člověk. Kvůli uctění otce se Ráma zřekl nároku na trůn Kosala a zvolil si exil trvající čtrnáct let. Jeho manželka Sítá, vtělení bohyně Lakšmí, a bratr Lakshmana, neschopni žít bez Rámy, se rozhodli připojit se k němu, a tak všichni tři strávili čtrnáct let v exilu. Sítu unese zlý démon Rávana. Po dlouhém a náročném hledání, které prověří jeho osobní síly a ctnosti, Ráma vybojuje kolosální bitvu proti armádám Rávany. Pomáhá mu při tom opičí přítel Hanumán obdařený mnoha nadpřirozenými schopnostmi. Ve válce mocných a magických bytostí Ráma svého soka zabije v boji a osvobodí svou manželku.

Po ukončení svého vyhnanství se Ráma vrací do své země, je korunován králem a nakonec se stane císařem. Vládne jedenáct tisíc let, což je éra dokonalého štěstí, míru, prosperity a spravedlnosti známá jako Rama Rajya.

Sítá se sice úspěšně podrobí ordálu (zkoušce ohněm) na důkaz, že si i v zajetí zachovala čistotu, ale později ji Ráma pod tlakem veřejného mínění propustí a ona odejde do ášramu mudrce Válmíkiho, kde porodí dvojčata Lavu a Kušu. Ti se později setkají se svým otcem v hlavním městě Ajódhji.

Mantra k Rámovi

Nad kým Ráma zvítězil? Rámův protivník Rávana je popisován jako desetihlavý démon. Co symbolizuje těchto deset hlav? Představují šestici hlavních nepřátel člověka (touhu, hněv, nenasytnost, klam, pýchu a žárlivost) + mysl, intelekt, vědomí a ego. Těchto deset hlav je tak vlastně v každém člověku. Kdo jako Ráma přemůže těchto deset nepřátel, stane se sám Rámou. Vypráví se, že vždy když Ráma setl jednu z Rávanových hlav, ta hlava Rávanovi narostla zpět. Rávana byl znalý mnoha učení a svým pokáním vydobyl si od Bohů neporazitelnost. Nemohl jej zabít nikdo z Bohů ani démonů. Na člověka však ve výčtu nepřátel nepomyslel. Rávanovo ego tak bylo nakonec zdrojem jeho vzestupu i pádu. Když byla „hlava ega“ odstraněna, zahynuly i všechny ostatní. Dokud žilo ego, jeho vlastnosti znovu ožívaly. Poznejme tak svého skutečného nepřítele a rozhodněme se s ním vypořádat.

OM ŠRÍ RÁM
Ujměme se své dharmy k vlastnímu Já, ujměme se úkolu, pro který jsme se narodili.
To by nám měla mantra k Rámovi, představiteli Pravdy a Dharmy, vždy připomínat. 

OM ŠRÍ RÁM DŽEJ RÁM DŽEJ DŽEJ RÁM
OM ŠRÍ RÁM DŽEJ RÁM DŽEJ DŽEJ RÁM
OM ŠRÍ RÁM DŽEJ RÁM DŽEJ DŽEJ RÁM
SÍTA RÁM SÍTA RÁM SÍTA RÁM
RÁDHÉ ŠJÁM RÁDHÉ ŠJÁM RÁDHÉ ŠJÁM

(DŽEJ = Sláva a vítězství, ŠRÍ = ctihodnému, RÁM = Rámovi)


Toto zboží je vyprodané.

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě

PŘIHLÁŠENÍ

REGISTRACE

Zde se můžete zaregistrovat.
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz