.
   
středa 22. května
svátek slaví Emil, Rita , zítra Vladimír, Vladimíra
 
autor Lastura.cz

Buddhové

V sanskrtu: बुद्ध, v tibetštině: sanggjä (sangs-rgyas). Překlad probuzený, osvícený.

V buddhismu popisuje bytost, která dosáhla dokonalé realizace, tzv. osvícení, a tak definitivně ukončila koloběh neustálého zrozování (samsáry).

Plně probuzené bytosti jsou osvobozené od tzv. tří jedů mysli (nevědomost, hněv a chtivost) a od připoutaností (samjódžana) poutajících bytosti v samsáře. Jsou tak osvobozeny od utrpení a neustálého znovuzrozování, plně chápou pravou podstatu bytí (tzv. tři univerzální charakteristiky existence - nestálost, neuspokojivost a bezpodstatnost) a jsou naplněny soucitem ke všem bytostem.

popisek

Původně se jednalo spíše o titul než o označení jedné konkrétní osoby, avšak slovo buddha je běžně používáno pro označení historického Buddhy, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Většina soch ho zobrazuje s protáhlými ušními lalůčky, které symbolizují jeho schopnost dokonalého vnímání (naslouchání). Buddha také tvoří jeden ze tří klenotů.


Samotný zakladatel Buddhismu Gautama se narodil někdy kolem roku 530 před Kristem. Byl z královského rodu, měl ženu a čekal s ní dítě. Rozhodl se však opustit pohodlný život a vydal se na cestu za osvícením. Osvícení nakonec dosáhl ve 35 letech, když porazil démona Maru při meditaci. Poté po světě hlásal své učení.


Filtr barviček: Hledej zboží:
 
Seřadit dle: Název Kód Cena Rozměry   
   

 
strana 1 2 3 4 .. 8  
 
strana 1 2 3 4 .. 8  
Počet zobrazovaných položek na stránku:

HLEDEJ

text v článcích zboží v obchodě
© 2008-2024 Milan Vojtíšek    E-mail: lastura@lastura.cz